www.odnpoznan.pl ustaw jako strone startowa Ustaw jako stronę startową pomoc Pomoc szybki kontakt Szybki kontakt koszyk zamowien Zamówienia (0)
certyfikaty i nagrody certyfikat iso akredytacja

Materiały do pracy on-line

Kierunki polityki oświatowej państwa

Miejsca Edukacji Bezpośredniej w Wielkopolsce

cyfrowa szkoła wielkopolska 2020

kongres EDUTEC

Powstanie Wielkopoplskie 1918/1919 Pamiętamy!

konkursy

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

WLIN

Twoje dane Twoja sprawa

Polityka prywatności

zamow newsletter

Poznań dla wiaruchny i łynych

 

 

 

     

Ideą projektu pt. „Poznań dla wiaruchny i łynych” jest pokazanie, czym jest poznańskość, na ile ona może być ciekawa dla osób z zewnątrz – turystów, studentów, przyjezdnych. Chcemy pochwalić się dawnym i współczesnym Poznaniem i osiągnięciami naszego regionu. Motywem przewodnim  będzie miasto, wydarzenia i ludzie w nim mieszkający: kiedyś i dziś. Ważną rolę spełni także gwara poznańska, którą uczestnicy wykorzystają do przygotowania niektórych elementów projektu.

Głównym celem projektu jest zwiększenie poczucia świadomości,  związanej z tożsamością regionalną wśród nauczycieli, uczniów i ich rodzin

Przewidujemy pracę nad poznańskimi webquestami, odwiedzimy Bambrów, zaprojektujemy plakat, spróbujemy poznańskiej kuchni.

Zapraszamy do udziału poznańskie gimnazja.  Z każdej szkoły jednego nauczyciela (koordynatora) i dwóch uczniów. Projekt realizowany będzie od 10 września do 30 października. 2015r.

Harmonogram działań (pdf)

Warunkiem udziału w projekcie jest przesłanie skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego na adres koordynatora projektu. Iwona Wysocka,  e-mail: iwona.wysocka@odnpoznan.pl

O przyjęciu do projektu decyduje termin nadesłania zgłoszenia.

Pierwszy dzien zajęć - 26.09.2015r.

Wystartowały zajęcia w ramach projektu „Poznań dla wiaruchny i łynych”. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali trzech prelekcji, zapoznali się z zadaniami i rolą gwary we współczesnym świecie, poznali zakątki Poznania, mieli okazję porozmawiać o wyrażeniach gwarowych z Jackiem Hałasikiem. Po wysłuchaniu prezentacji pt. :Poznań w WebQueście i na plakacie” -  otrzymali zadanie domowe, dotyczące pracy warsztatowej na kolejnym spotkaniu – 3 października. Po śniadaniu, ruszyliśmy poznańską „bimbą” do Muzeum Bambrów. Po zwiedzeniu ekspozycji, mieliśmy okazję posmakować wielkopolskiego dania. Gorące, szare kluski z kapustą były wyśmienite! 
 

Drugi dzień zajęć – warsztaty – 3.10.2015

Na dobry dzień – herbatka, i do pracy! Najpierw wszyscy uczestnicy projektu  poznawali specyfikę narzędzia internetowego, jakim jest WebQuest i sprawdzali jego możliwości. Po dwóch godzinach  i małej przerwie,  nauczyciele rozpoczęli zajęcia warsztatowe w sali komputerowej.  Rozmawiali  na temat  zastosowania dydaktycznego WebQuest  i planowali zadania w obszarze wylosowanego w projekcie tematu. Natomiast uczniowie, w innej sali, pracowali nad projektem plakatu. Rozrysowywali swoje propozycje na planszach, wykorzystując  własną kreatywność  i wiedzę zdobytą podczas poprzedniego spotkania. Nad pracami uczniów czuwała graficzka komputerowa, udzielając wskazówek i wsparcia w obszarze kompozycji i sposobu ujęcia tematu.  W efekcie powstały trzy różne propozycje, z których przygotujemy trzy graficzne wersje plakatu projektowego. W wyniku głosowania uczniowskiego jeden z nich będzie wydrukowany. Pozostałe godziny warsztatów uczestnicy spędzili na wspólnej pracy. Uzupełniali swoje  szkolne WebQuesty, dzielili się spostrzeżeniami, korzystali ze wskazówek prowadzących zajęcia. Efektem tej pracy będą przygotowane poznańskie WebQuesty, które wzbogacą się o prace uczniów z każdego gimnazjum. Uzupełnieniem pracowicie spędzonego dnia był wspólny obiad i podsumowanie zajęć.
 

Zakończenie projektu „Poznań dla wiaruchny i łynych”

30 października br. o godz. 9.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu spotkali się wszyscy uczestnicy projektu i zaproszeni goście, w celu podsumowania wspólnej pracy. Gośćmi tego spotkania byli: Lena Bednarska – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Katarzyna Sulejewska – reprezentująca Stowarzyszenie PISOP- opiekunka projektu, Anna Kokocińska ze Stowarzyszenia Akademia Myśli – patron projektu, Wojciech Szczepanik ze Stowarzyszenia Jeden Świat, redaktor Małgorzata Rybczyńska z Radia Merkury oraz dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie.
Wszystkich ciepło powitała pani Ewa Superczyńska – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu - instytucji, która intensywnie wspierała wszystkie działania, związane z realizacją projektu.

Uczniowie i nauczyciele przedstawili wypracowane  webquesty i krótko opowiedzieli o zadaniach, wykonanych w ramach projektu. Następnie zaprezentowany został zwycięski plakat projektowy. Dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie odebrali certyfikaty i upominki, sponsorowane przez Bibliotekę Publiczną i Urząd Miasta Poznania oraz pamiątkowy plakat. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie. Po części oficjalnej, przy kawie i słodyczach, długo jeszcze trwały rozmowy nauczycieli, uczniów i organizatorów, którzy zdążyli się dobrze poznać i zaprzyjaźnić.