www.odnpoznan.pl ustaw jako strone startowa Ustaw jako stronę startową pomoc Pomoc szybki kontakt Szybki kontakt koszyk zamowien Zamówienia (0)
certyfikaty i nagrody certyfikat iso akredytacja

Materiały do pracy on-line

Kierunki polityki oświatowej państwa

Miejsca Edukacji Bezpośredniej w Wielkopolsce

cyfrowa szkoła wielkopolska 2020

kongres EDUTEC

Powstanie Wielkopoplskie 1918/1919 Pamiętamy!

konkursy

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

WLIN

Twoje dane Twoja sprawa

Polityka prywatności

zamow newsletter

2013.03.15 XVII Targi Edukacyjne

Materiały konferencyjne


Impresje potargowe

W miniony weekend (15-17 marca) zakończyły się XVII Targi Edukacyjne. Ta najstarsza i jedna z największych w Polsce imprez wystawienniczych, prezentujących ofertę edukacyjną uczelni i szkół, jak co roku zgromadziła wielu uczestników: nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Szacuje się, że w tym roku w imprezie uczestniczyło ok. 29 tys. osób.

Ofertę edukacyjną zaprezentowało kilkaset szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (publicznych i prywatnych; integracyjnych i specjalnych) oraz uczelnie z różnych miast Polski oraz Niemiec, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Wśród instytucji oświatowych znalazły się m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, poradnie pedagogiczno-psychologiczne oraz ośrodki doskonalenia nauczycieli z Wielkopolski.

Uroczystość inauguracyjną otworzył Przemysław Trawa, wiceprezes zarządu MTP, który zażartował, że najwyższy poziom energii w kraju skutym mrozem skumulował się właśnie w tym miejscu, dzięki tak licznie zgromadzonym gościom i młodzieży szkolnej. Tomasz Bugajski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreślił, że ta cykliczna impreza świadczy o randze i szczególnej roli edukacji, jaką przypisuje się w Wielkopolsce. Ewa Superczyńska, dyrektor ODN, nawiązała do hasła tegorocznych Targów, przywołując myśl G.B. Shaw, który zapytany: „Co jest ważniejsze dla sukcesu – talent czy pracowitość?” odpowiedział przewrotnym pytaniem: „A co jest ważniejsze w rowerze – przednie czy tylne koło?”

Wydarzenie otwarcia Targów uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego, pod batutą dr Doroty Wojnowskiej. Znakomite wykonanie różnorodnego stylistycznie repertuaru nie pozostawiało wątpliwości, co do talentu wokalnego młodych artystów.

W pierwszym dniu Targów, w czasie konferencji programowej „Od talentu do sukcesu” Ewa Superczyńska, dyrektor Ośrodka, odebrała pamiątkową tablicę „Miejsce Odkrywania Talentów”, wręczoną przez koordynatorkę projektu, Teresę Kosiarek z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Tytuł ten przyznawany jest instytucjom, angażującym się w działania mające na celu wspieranie i rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży.

Hasło tegorocznych Targów: „Talent-Edukacja-Sukces” przyświecało wszystkim propozycjom kierowanym do uczestników. Spacer Aleją Talentów był okazją do sprawdzenia swoich predyspozycji w dziedzinach artystycznych (m.in. w czasie warsztatów rysunku, prowadzonych przez kadrę i uczniów poznańskiego Liceum Plastycznego; krótkiego kursu „papierczaków”, czyli wyczarowywania fantastycznych elementów dekoracyjnych przez nauczycieli przedmiotów artystycznych) oraz w zakresie myślenia logicznego i sprawności ruchowej (możliwość uczestniczenia w grach planszowych oraz rozgrywkach zręcznościowych). Co ciekawe, pokolenie amatorów gier komputerowych chętnie angażowało się w zabawy, które były źródłem rozrywek ich rodziców. Być może młodzież rozsmakuje się na dłużej w stylu retro, odkrywając urok gry w bierki, jojo, „Samotnika” czy kręcenia hula-hop.

Duże ożywienie panowało też w Alei Zawodów, gdzie można było zapoznać się z praktycznymi umiejętnościami zdobytymi w trakcie edukacji przez starszych kolegów. Zgodnie z kulturowo ukształtowaną rolą płciową dziewczęta oblegały stanowiska fryzjerskie i kosmetyczne, chłopcy zaś mechaniczno-techniczne.

Tradycyjnie już, jak co roku, na scenie mogły wystąpić dzieci i młodzież, popisując się swoimi talentami. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 32 zespoły reprezentujące przedszkola, szkoły wszystkich szczebli edukacji, stowarzyszenia artystyczne oraz instytucje służące rozwijaniu uzdolnień. Uczestnicy zaprezentowali swoje ponadprzeciętne umiejętności w dziedzinie sprawności fizycznej (programy akrobatyczne), wokalno-instrumentalnej, plastycznej, w także w dziedzinie nauk ścisłych, uczestnicząc w eksperymencie „Kuchnia molekularna”. W okolicach sceny odbył się też flesh mob, angażujący przechodniów w taneczne rytmy.

Oferta szkoleniowa dla nauczycieli była bardzo bogata. Liczba 19 konferencji zaplanowanych na trzy dni targowe często stawiała uczestników przed trudnymi wyborami poznawczymi: magia liczby π czy tajniki transplantacji? Propozycje wykładów, w których udział był bezpłatny, dotyczyły innowacyjnych metod kształcenia w edukacji młodzieży o specjalnych potrzebach, ale także w odniesieniu do możliwości wykorzystania nowych technologii. Można było dowiedzieć się jak „wolne zasoby” internetowe mogą uatrakcyjnić lekcje? Jak zaadaptować do zajęć szkolnych ideę gier komputerowych? Dlaczego optymistyczny styl wyjaśniania rzeczywistości czyni edukacyjne cuda? Poznanie przykładów dobrych praktyk z zakresu edukacji ekologicznej dostarczało inspiracji do tego, jak rozbudzać wrażliwości dzieci na otaczający nas świat natury. Pedagodzy teatru i edukatorzy muzealni dzielili się własnym doświadczeniem w rozbudzaniu wrażliwości estetycznej młodych odbiorców sztuki.

Program Targów został tak pomyślany, aby każdy z uczestników mógł z niego skorzystać według własnych potrzeb i możliwości. Próbowaliśmy zaspokoić oczekiwania uczniów, poszukujących odpowiedzi na pytanie o swoją przyszłość edukacyjną, jak i nauczycieli ciekawych nowych trendów w edukacji i nowych źródeł wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Dziękujemy, że zechcieli Państwo być z nami w miniony weekend. Zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję Targów Edukacyjnych.

       
       

 

Termin
  • 15 marca 2013, 10.00 - 18.00
  • 16 marca 2013, 10.00 - 18.00
  • 17 marca 2013, 10.00 - 16.00
Miejsce
Międzynarodowe Targi Poznańskie
pawilon 7, 7 A i 8 wejście od ul. Śniadeckich
wstęp bezpłatny


Program konferencji, wykładów otwartych i warsztatów

Prosimy o rejestrację, liczba miejsc ograniczona.

Piątek 15 marca - pawilon 7

11.00 - 11.30 Inauguracja XVII Targów Edukacyjnych – scena w Alei Lipowej w pasażu między pawilonami 7, 7 A i 8
12.30 - 14.45 Od talentu do sukcesu
konferencja programowa
12.30 - 14.30  Warsztaty z programowania mikrokontrolerów i gry komputerowej – jak w ciekawy sposób poprowadzić zajęcia z informatyki
13.00 - 13.45
Wolność dzielenia się wiedzą, czyli jak wykorzystać wolne zasoby w edukacji na przykładzie Strategii Wolnych i Otwartych Implementacji
wykład otwarty
13.00 - 13.45 Cyfrowa szkoła - sukces dyrektora i szkoły
wykład otwarty
14.00 - 16.00
Kształcenie w liceum plastycznym jako start w różnorodne obszary kreatywnych działań
konferencja
14.00 - 14.45  E-podręczniki, innowacja w nauczaniu. Projekt realizowany w ramach programu MEN Cyfrowa Szkoła
wykład otwarty
15.00 - 15.45  Grywalizacja w edukacji: ucząc bawić. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych
wykład otwarty
15.00 - 16.15  Kultura i sztuka - droga do sukcesu, czy niepraktyczne hobby?
wykłady otwarte
15.00 - 16.30  Talent – dany czy zadany? – wykład on-line w ramach projektu"eSzkoła-Moja Wielkopolska"
wykład
15.00 - 17.30

W trosce o dziecko sześcioletnie
konferencja

Sobota 16 marca - pawilon 7

10.00 - 17.00  Google Apps for Education Poznan Summit
konferencja
10.30 - 15.00 Innowacyjność w kształceniu dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
konferencja
10.30 - 12.30  Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919
konferencja podsumowująca tylko dla uczestników projektu
10.30 - 12.00 Innowacyjne narzędzia dydaktyczne w nauczaniu przedmiotów podstawy przdsiębiorczości i ekonomia
w praktyce konferencja
11.00 - 11.45  Święto liczby π
wykład otwarty
11.00 - 12.45  Warsztaty z programowania mikrokontrolerów i gry komputerowej – jak w ciekawy sposób poprowadzić zajęcia z informatyki
12.00 - 13.45  Transplantacja – jestem na tak
wykłady otwarte
13.00 - 14.45  Szkoła + teatr = szansa na sukces
konferencja
14.00 - 14.45  Zrównoważona teoria mądrości, czyli jak uczył się książę Karol?
wykład otwarty
15.00 - 16.30  Optymizm dziecka – sukces dorosłego
warsztaty
15.00 - 15.45  Dziedzictwo przyrodnicze Polski w edukacji ekologicznej
wykład otwarty
15.30 - 17.45  Projekt multimedialny – Święta w codzienności – Joanna Beretta Molla
konferencja podsumowująca tylko dla uczestników projektu
16.00 - 17.30  Edukacja ekologiczna w zakresie selektywnej zbiórki odpadów w świetle nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

 

Organizatorzy:

     Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego