www.odnpoznan.pl Ustaw jako stronę startową Pomoc Szybki kontakt Zamówienia (0)
certyfikaty_i_nagrody iso akredytacja

zamow news

K35 Informatyka w szkole. Z komputerem i bez komputera

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprasza na konferencję której tematem przewodnim jest metodyka nauczania informatyki w szkole na różnych poziomach edukacyjnych. W ramach konferencji zostaną również przedstawione przykłady rozwiązań i dobrych praktyk  w zakresie nauczania informatyki w Bułgarii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.

Adresaci:
nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele przedmiotów informatycznych

Miejsce konferencji: Wydział Matematyki i Informatyki UAM, aula A.

Program ogólny konferencji:

 • 9.30 - 11:00  dr Svetla Boytcheva (Bułgarska Akademia Nauk), o nauczaniu informatyki w Bułgarii (po angielsku, z tłumaczeniem na polski)
 • 11.00 - 11.30  przerwa na kawę i kanapki
 • 11.30 - 13.00  prof. Ivan Kalaš (Uniwersytet w Bratysławie), o nauczaniu informatyki na Słowacji i w Wielkiej Brytanii (po angielsku, z tłumaczeniem na polski)
 • 13.00 - 13.15  Prezentacja interaktywnego podręcznika "Przewodnik po informatyce"
 • 13.15 - 14.00  przerwa obiadowa
 • 14.00 - 14:30 Michał Ślaski (Erlang Solutions), o nauczaniu informatyki bez komputera w klasach 1-3 szkoły podstawowej
 • 14:30 - 15:00 dr Maciej Grześkowiak (UAM), o nauczaniu informatyki bez komputera w gimnazjum
 • 15.00 - 15:30 dr Krzysztof Krzywdziński (UAM), o PixBlocks i uczeniu dzieci programowania
 • 15:30 - 16:00 dr Olena Hrybiuk (Ukraińska Akademia Nauk), o nauczaniu informatyki na Ukrainie
   

Informacje o prelegentach:

 • dr Svetla Boytcheva  pracuje w Departamencie Modelowania Lingwistycznego i Przetwarzania Danych Bułgarskiej Akademii Nauk. Ma kilkudziesiędzioletnie doświadczenie w nauczaniu informatyki na różnych poziomach edukacji. Jest współautorką podręcznika do informatyki używanego w bułgarskich liceach i gimnzjach. Była trenerką nauczycieli, przygotowującą ich do uczenia według niedawno wprowadzonego w szkołach Bułgarii nowego programu z informatyki.
 • prof. Ivan Kalaš pracuje w Instytucie Dydaktyki Informatyki Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie oraz w Instytucie Informatyki uniwersytetu UCL w Londynie.  Jest współtwórcą kilku środowisk programistycznych dla dzieci, między innymi Comenius Logo, Imagine Logo, Thomas the Clown and RNA (Revelation Natural Arts), jak również autorem i współautorem podręczników do informatyki dla dzieci, przetłumaczonych na kilka języków. Od 2014 do 2016 był zaangażowany w projekt UCL ScratchMaths, mający na celu wprowadzenie innowacyjnych metod  do nauczania informatyki w szkołach podstawowych Wielkiej Brytani.
 • Michał Ślaski jestem absolwentem krakowskiej AGH, pracuje w firmie Erlang Solutions. Od ponad 10 lat programuje w języku Erlang. Organizuje konferencje Lambda Days oraz warsztaty programowania dla chętnych nauczyć się języków funkcyjnych. Pewnego razu zapytał pierwszoklasistów, czy wiedzą czym zajmuje się informatyk. W odpowiedzi usłyszał, że to taki pan co naprawia komputery... Ta odpowiedź zmotywowała go do próby przybliżania dzieciom idei współczesnej informatyki. Prowadzi zajęcia z informatyki bez komputerów dla dzieci w jednej z krakowskich szkół podstawowych, w klasach 1-3. Na konferencji opowie o tym doświadczeniu.
 • dr Maciej Grześkowiak jest pracownikiem Zakładu Algebry i Teorii Liczb na WMI Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest niestrudzonym popularyzatorem matematyki, koordynował między innymi cykl wykładów dla uczniów ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”. Ma doświadczenie w nauczaniu informatyki w jednym z poznańskich gimnazjów. Na lekcjach stosuje czasami metodę uczenia bez komputera i o tym opowie na konferencji.
 • dr Krzysztof Krzywdziński jest pracownikiem Zakładu Zakładu Teorii Algorytmów i Bezpieczeństwa Danych na WMI Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą środowiska programistycznego PixBlocks, do nauczania programowania dla dzieci.
 • dr Olena Hrybiuk pracuje w Instytucie Technologii Informatycznych i Środków Nauczania, w Ukraińskiej Akademii Nauk. Od 2012 organizuje warsztaty robotyki dla dzieci i młodzieży. Kieruje projektem CLEVER, mającym na celu wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania matematyki na Ukrainie. Ma doświadczenie w nauczaniu informatyki i matematyki na wielu poziomach edukacji.
   

Liczba godzin: 6

Terminy:

 • Grupa 1. 16 czerwca 2018, godz. 09.30-16.00
   

Kontakt z  kierownikiem szkolenia:

Cena: 0.00 zł
Terminy:
 • Grupa 1. 16.06.2018, godz. 9.30-16.00
 • Grupa rezerwowa
Nabór zamknięty.